Případy týmu POLICIE MODRAVA

Aktualizováno 10.05.2019

Policie Modrava

Co jste viděli a na co se můžete těšit

I. řada

 

1. díl – Za lepších okolností
Starý Cerman, žijící na šumavské samotě, se oběsil. Vypadá to na sebevraždu. Pitva ukáže, že byl zavražděn. Jeho mentálně postiženou dceru, „bláznivou“ Haničku, někdo sexuálně zneužil a ona čeká dítě. Kriminalistka Jana Vinická z policejní stanice Kašperské Hory vyšetřuje zneužití nesvéprávné Haničky, které zřejmě souvisí s vraždou starého Cermana.

 

2. díl – Ranč
Majiteli ranče na šumavském Vogelsangu někdo otrávil vzácného dostihového koně. Není to první případ, předtím to byly ovce. Hned několik lidí má důvod se mu mstít. Svérázný Jakub Hybner má neshody s majitelem sousedního ranče kvůli studni a také s lesáky, kteří mu svozem dřeva neustále ničí cestu. Také bývalý žokej Karas, který na Ranči pracuje, Hybnera nenávidí. Vyšetřováním policisté odhalí viníka, o kterém by to nikdo nepředpokládal.

 

3. díl – Letenka do Ria
V osadě Hrádky u Srní se ve studni najde mrtvola důchodce Strouhala. Někdo ho zabil sekerou. Policisté se postupně dozvídají podrobnosti o jeho životě. Pravidelně na místní poště sázel. Ukáže se, že minulý týden vyhrál druhé místo – téměř milion korun – což je na místní poměry spousta peněz. Zdá se, že loupežný motiv je jasný. Jenže všechno je mnohem složitější, než se zpočátku zdá.

 

4. díl – Případ Strnad
Lesní dělníci najdou při práci pozůstatky lidského těla zhrabaného v rašeliništi. Je to manžel učitelky Strnadové, který je dva roky pohřešovaný. Pitva prokáže, že zemřel na jiném místě, než byl nalezen. Policie v Kašperských Horách jeho zmizení tehdy neobjasnila. Kriminalistka Jana Vinická starý spis znovu otevře…

Strnad měl dluhy z karet. Krátce před svým zmizením vyhrál v kartách sedm set tisíc. Kriminalisté zjišťují, kam se peníze ztratily. Prošetřují všechny stopy, které by mohly vést k neznámému vrahovi.

 

5. díl – Pretty Woman z Dlouhé Vsi
Dva bezdomovci najdou v polorozpadlé chatičce opuštěného kempu polonahé tělo mladičké dívky. Vrah ji znásilnil a uškrtil. Rozjede se vyšetřování, zavražděnou je sedmnáctiletá Klárka z nedaleké vsi.

Její starší bratr ji identifikuje. Podle něho ji zabil kluk ze Sušice, se kterým Klárka chodila. Ten ale tvrdí, že se s ní už několik dní neviděl.

 

6. díl – Mrtvý v řece
Na policejní stanici v Kašperských Horách se dostaví rozčilená důchodkyně Modrá z Rejštejna. Stěžuje si na souseda Vítovce, který jí dluží peníze. Doma není, schovává se před ní. Chce, aby ho policie našla.

Jana se svým týmem zjistí, že Vítovec už týden nepřišel domů ani do práce. Vítovcová přizná, že se s manželem pohádali, když přišel z hospody. Sbalil si věci a odešel – neví kam. Policisté se domnívají, že jeho zmizení může souviset s vyloupením supermarketu, kde pracoval jako noční hlídač.

Příští den se na jezu v Rejštejně najde jeho tělo. Pitva ukáže, že ho někdo udusil a teprve poté hodil do řeky…

 

7. díl – Kovbojův návrat
V Hotelu Srní je nalezen na pokoji mrtvý muž. Je to Čechoameričan Zdražil, rodák od Sušice. Zdá se, že zemřel na selhání srdce při milostných hrátkách. Pitva však objeví v jeho krvi velkou dávku barbiturátů.

Policisté pátrají v jeho minulosti. Zjistí, že Zdražil byl zapleten do loupeže v klatovském klenotnictví před 30 lety. Ukradené šperky se nikdy nenašly. Shodou okolností dva dny před jeho smrtí byla na módní přehlídce v hotelu přepadena jedna z modelek a lupič jí ukradl drahý briliantový náhrdelník. A Čechoameričan Zdražil tam byl také.

Spojuje něco oba případy?

 

8. díl – Vražda za úplňku
O půlnoci zavolá na policii v Kašperských Horách starší muž a oznámí, že z vilky sousedů slyšel dva výstřely. Policejní hlídka na udané adrese najde zastřeleného podnikatele Klementa. Jeho žena Elena sedí netečně na pohovce proti němu a v ruce svírá pistoli. Je při vědomí, ale na nic nereaguje, je zřejmě v šoku. Vypadá to na jasný případ zabití v afektu po manželské hádce. Elenu odveze záchranka na psychiatrii. Ukáže se, že má schizofrenii a dlouhá léta se léčí.

Vyšetřování odhalí, že jí někdo neznámý vyměnil léky. Proto se psychicky dostala zcela mimo kontrolu a neuvědomovala si, co dělá. Jana tuší, že někdo Elenu k vraždě jejího manžela domanévroval. Postupně rozkrývá všechny rodinné vztahy, až usvědčí skutečného vraha.

 

9. díl – Cigaretový kouř
Na chalupu na šumavské samotě přijíždí z Prahy Andrea Zímová, atraktivní žena, bývalá modelka. Překvapí ji, že tam není její manžel, se kterým se měla setkat a dohodnout se na rozvodu. Nebere ani mobil. V noci se Andrea probudí a slyší, jakoby někdo chodil kolem chalupy, cítí i cigaretový kouř. Vystrašená zavolá na policii.

Druhý den je v polorozpadlé stodole, kterou někdo zapálil, objeveno tělo muže se stopami po mučení. Policisté zjistí, že mrtvým je pražský podnikatel Alexandr Zíma – manžel Andrey. Ukazuje se, že jeho podnikání bylo kontroverzní – půjčoval lidem z okolí peníze na lichvářský úrok. Ne všichni dlužníci ale měli svůj účet vyrovnaný… Policisté pátrají po nezvaném hostu, který se v noci pokoušel dostat do Zímovy chalupy a vyděsil Andreu. Souvisí to se smrtí Zímy, byl to jeho vrah?

 

10. díl – Případ kocoura Mikeše
Policie v Kašperských Horách vyšetřuje podivný případ. Na poručíka Votavu, „krásného Jáju“, se obrátil jeho bývalý učitel Kojzar z Hartmanic. Tvrdí, že se někdo vloupal do jeho vilky. Nic se mu však neztratilo, ani dveře nejsou nijak porušené. Ale on ví, že tam někdo byl, cítí to. Krásný Jája to bere skepticky – se zlodějem, který nic neukradne, se ještě nesetkal. Přesto policisté z Kašperských Hor začnou případ vyšetřovat a odhalí zvláštní spojitost mezi vloupáním do učitelovy vilky a dalších objektů v Hartmanicích. Navíc se někdo neznámý vloupal do místní synagogy a ukradl vzácné židovské svícny. Vzápětí se najde mrtvola profesorky Weberové, kunsthistoričky, která trávila léto na své chatě poblíž Hartmanic. Policie z Kašperských Hor musí řešit složitý případ plný tajemství.

 

11. díl – Čertův mlýn
Paní Máchová nahlásí na policii zmizení svého vnuka Aleše Máchy, který u ní přechodně bydlel na Srní. Měl přijet domů, ale neukázal se a mobil má vypnutý. Policie z Kašperských Hor případ začne prověřovat a zjistí, že Aleš Mácha pracoval jako finanční makléř. Údajně to byl spolehlivý a schopný mladý muž.

Policisté zatím neví, že ho unesli dva důchodci ze Sušice, protože jim zpronevěřil jejich životní úspory. Drží ho na odlehlé samotě zvané Čertův mlýn. Chtějí ho přimět, aby jim ukradené peníze vrátil, pak ho pustí. Po několika dnech však zjistí, že jim Aleš Mácha z provizorního vězení utekl. Je jasné, že mu někdo mu musel pomoci.

Vzápětí se najde jeho tělo v nedalekém lomu. Někdo ho zastřelil. Policie z Kašperských Hor po vrahovi intenzivně pátrá. Podezřelí jsou oba důchodci, ale jsou skutečně vrahy?

 

12. díl – Pohřešovaná
Na policii v Kašperských Horách se obrátí ředitelka místní základní školy. Má obavy o svou podřízenou, třicetiletou učitelku Ivanu Hrubou. Po víkendu nepřišla do školy a nikdo o ní neví. Něco se jí muselo stát, byla zodpovědná. Kdyby byla nemocná, určitě by zavolala.

Policisté začnou rozkrývat podrobnosti jejího života a vztahů. Ukáže se, že Ivana Hrubá měla problémový vztah s Jindrou Potůčkem, synem důležitého muže, ředitele regionální agentury přidělující dotace EU. Jindra si našel novou milenku a chtěl se s Ivanou rozejít. V době jejího zmizení byl v Itálii s novou partnerkou. Tvrdí, že o Ivaně nic neví, měla se odstěhovat z jeho bytu, ale to neudělala. V bytě zůstaly všechny její věci.

Během vyšetřování oznámí policii anonymní telefonát, že Hrubá měla poměr s Javorským, náčelníkem horské služby. Ten však popírá, že by s učitelkou Hrubou něco měl. Ivana ho pronásledovala, ale Javorský jí údajně řekl, aby s tím přestala, že o ni nemá zájem.

Kdo z podezřelých lže? Její bývalý partner Jindra Potůček, nebo Javorský z Horské služby?

 

13. díl – Vražedné esemesky
V lesácké boudě u plavebního kanálu je objevena mrtvá mladá žena. Policie zjistí, že ji někdo zastřelil puškou. Rozvedená Veronika žila ve vesnici se svojí matkou a malou dcerkou.

Veronika byla hezká a chlapi se kolem ní točili. Ukáže se, že dcerku neměla se svým zákonitým manželem Staňkem, ale s někým jiným. To bylo příčinou rozvodu. Matka Veroniky neví, kdo je pravým otcem dítěte, ale musí to být nějaký místní ženáč. V poslední době Veronika chodila s mladým Patrikem, který žije na samotě se svým strýcem. Ten se ho před lety ujal, když mu oba rodiče zahynuli při autonehodě.

Dalším vyšetřováním se prokáže, že Veroniku někdo vylákal falešnou esemeskou na schůzku u plavebního kanálu a tam ji zastřelil. Tato stopa nakonec odhalí nečekaného vraha, který měl neuvěřitelný motiv.

 

14. díl – Jak málo stačilo
U vodní nádrže na Sedle najde cestář Cerman mrtvolu muže ve středním věku, vedle něj leží pistole. Ukáže se, že ho někdo zastřelil a fingoval to jako sebevraždu.

Policisté zjistí, že mrtvý muž se v noci předtím účastnil mejdanu v chatě jednoho podnikatele z Plzně. Byly tam také dvě mladé ženy – recepční Simona a manažerka Radka Vágnerová. Obě pracovaly v hotelu na Modravě, kde byl zavražděný ubytovaný.

Další den je Radka Vágnerová nalezena ve svém bytě mrtvá. Zřejmě ji zabil elektrický proud, když jí fén spadl do vany. Policistům je ale podezřelé, že nezafungoval jistič, protože nové elektrické rozvody ho mají. Jana Vinická dojde k závěru, že nešlo o nešťastnou náhodu, ale o vraždu.

Otázkou zůstává, zda se jedná o stejného vraha, který střílel u vodní nádrže, nebo o někoho jiného? Policisté z Kašperských Hor rozplétají zajímavý případ.

 

15. díl – Blondýnka na hřbitově
Starší paní najde na venkovském hřbitově zavražděnou mladou ženu. Leží v polorozpadlé márnici a v ústech má zmuchlaný kapesník. Někdo ji před pár hodinami uškrtil a znásilnil. Majoru Koutnému, šéfovi klatovské kriminálky, to připomene rok starý případ, který měl podobné atributy. Bohužel zůstal nevyřešený. Koutného to dodnes mrzí, nemá rád „pomníčky.“ Myslí si, že jde o stejného pachatele.

Policie začne vyšetřovat muže, kteří mohli přijít do styku s oběma zavražděnými ženami. Podezřelých je hned několik, jejich DNA však neodpovídá pachateli. Jana Vinická je se svým týmem zase na začátku. Během vyšetřování je napadena další žena v Anníně. Major Koutný celý případ bere osobně, intenzivně se zapojí do vyšetřování, které policisty nakonec dovede k patologickému vrahovi.

 

16. díl – Případ ukradené krasavice
Cestář Cerman jde ráno do práce. Zamíří jako obvykle ke svému náklaďáku, který má zaparkovaný před cestářským domkem. Tam jej však čeká nemilé překvapení – na korbě leží mrtvola muže, částečně zabalená v černém igelitovém pytli.

Policisté zjistí, že zavražděného někdo bodl nožem do ledvin. Identifikace odhalí, že muž dělal údržbáře na zámku Klenová u Klatov. Ale jak se dostal na korbu cestářského náklaďáku? Souvisí jeho smrt s nedávnou krádeží vzácného obrazu Koupající se krasavice, který se ztratil z depozitáře právě na zámku Klenová, kde zavražděný pracoval? Pro policisty tato krádež zůstala záhadou. Depozitář má na oknech silné mříže a bezpečnostní dveře, ke kterým mají klíče jen dva lidé – ředitel muzea a restaurátor. Oba mají alibi. Prostě záhada zamčeného pokoje. V případu však nastane překvapivý zvrat, který dovede policisty až k pachateli krádeže obrazu i vraždy.

 

II. řada


1. díl – Černá vdova ze Šumavy
Spolumajitel prosperující firmy na zdravotnické potřeby MUDr. Luděk Prokeš (74) zemře při autonehodě. Jde o vraždu – někdo mu povolil přední kolo, auto vylétlo ze silnice v serpentinách pod Kašperskými Horami. Vyšetřování Jany Vinické a jejího týmu odhaluje podezřelé. Automechanik Tůma nenáviděl Prokeše za to, že jako dětský lékař poškodil zdraví jeho malé dcery. Viktor Procházka, majitel investiční společnosti z Klatov, chtěl Prokešovu firmu koupit a přivézt ke krachu. Zlikvidoval by tak konkurenci pro nedalekou německou firmu, vyrábějící podobný zdravotnický sortiment.

Nejvíc podezřelá je manželka oběti, Alena Prokešová (42). Stejně záhadně totiž zemřeli i její dva předchozí manželé. Také oni byli o mnoho let starší a bohatí a ona byla vždy jediným dědicem. Proti Aleně Prokešové stojí i fakt, že jejím současným milencem byl Viktor Procházka; zdá se, že se spojili proti staršímu manželovi.

Vztah Jany Vinické a náčelníka Horské služby Tomáše Javorského pokračuje i v tomto novém, premiérovém dílu. Jana a Tomáš se chtějí víc sblížit, ale vždy se jim do toho něco nečekaného připlete…

 

2. díl – Případ u Dračí skály
Pod skálou nedaleko Vydry je nalezen neznámý mrtvý muž. Nevypadá jako turista a nemá u sebe žádné doklady. Biomechanická zkouška ukáže, že nespadl sám, někdo ho musel z Dračí skály srazit. Postupně vyjde najevo, že jde o propuštěného vězně Václava Zavadila, bývalého zaměstnance bezpečnostní služby převážející peníze. Před lety ukradl se svým komplicem ze služebního auta deset miliónů, ty se nikdy nenašly. Zavadila chytli, komplic utekl a pak zemřel. Jana, major Koutný a poručík Sedláček pátrají, proč Zavadil přijel na Šumavu a kdo mohl mít důvod se ho zbavit. Nehledal Zavadil peníze, které tu mohl jeho parťák kdysi ukrýt?

Podezřelí jsou všichni, se kterými se potkal, například pracovník lanovky Radek Tomeš. Zavadil si od něho půjčil auto, které bylo nalezeno nedaleko místa činu. Tomeš nemá alibi, lže, kde byl době vraždy. Určitou dobu je podezřelý i Zavadilův bratranec Hercík z Železné Rudy, než se sám stane druhou obětí…

 

3. díl – Magická síla
Na lavičce v klatovském parku najdou mrtvou ženu Alenu Valentovou a později, v chatě nedaleko Kašperských Hor, zavražděného muže Richarda Kopeckého. Ukáže se, že obě smrti spolu souvisí. Kopecký, který si říkal Guru Maymar, pořádal esoterické kurzy pro mladé ženy a sexuálně je zneužíval. Valentová, která zemřela na zástavu srdce po pohlavním styku a požití drogy, byla jednou z nich.

Těch, kteří se chtěli Kopeckému pomstít, je víc. Je to hlavně manžel Aleny, majitel stavební firmy Valenta, který je přesvědčený o bezúhonnosti manželky. Popral se s Kopeckým a viděli ho v blízkosti chaty hned po vraždě. Silný motiv má také manželka Kopeckého Ester, která nesnášela jeho krátkodobé vztahy. Podnikali spolu, ale jinak si každý žil po svém. Ester má ambiciózního, všehoschopného milence a také exmanžela Němce Helmuta, který těžce nesl jejich rozvod, vyhrožoval Kopeckému a několikrát ho napadl. Podezřelí jsou i manželé a partneři dalších žen z kurzů…

 

4. díl – Případ starosta
Martin Tomek, starosta šumavské obce Podhorsko, je v noci brutálně zavražděn sekerou před svým domem. Major Koutný radí Janě a jejímu týmu, aby postupovali opatrně, jde o veřejného činitele. Vyšetřování ale ukáže, že případ nemá politické pozadí. Starosta Tomek, který se sem přestěhoval z Plzně a chtěl v obci zavést pořádek, měl dost nepřátel.

Mezi podezřelé patří starousedlík Souček. Jezdil na své pole cestou u Tomkova domu do té doby, než tam Tomek postavil dřevník, teď musí jezdit oklikou. Nechápe, že jde o Tomkův pozemek. Nesnáší starostu a škodí mu. Zřejmě to byl on, kdo mu rozbil v noci okno a otrávil psa.

Silný motiv měl také autobusák Fiala. Jeho manželka Ilona, sekretářka na obecním úřadu, byla Tomkovou milenkou. Fiala zuřil, napadl starostu a vyhrožoval mu. Podezřelým je i podnikatel Novotný. Chtěl od obce koupit pozemky s nádherným výhledem do údolí, aby je pak výhodně rozprodal na stavbu rekreačních chalup. Tomek ale jeho projekt nepodporoval…

 

5. díl – Sestřička
V tovární ruině za Rejštejnem je nalezena mrtvá zdravotní sestřička Darina Poláková. Někdo ji znásilnil a zardousil. Jana a policisté z Kašperských Hor pod vedením majora Koutného prověřují všechny muže, se kterými se Darina stýkala. Hledají v sušické nemocnici, kde pracovala, v domě, kde měla pronajatou garsonku, zpovídají kamarádku Katarínu, dají výzvu i do Klatovského deníku.

Hlavní podezřelý je bývalý přítel Dariny, elektrikář Svoboda. Neunesl, že se s ním rozešla, dlouhodobě ji obtěžoval, napadal nejen ji, ale i muže v jejím okolí, posílal jí SMS zprávy, šlo o typický stalking. Podezřelý je i majitel pily Mareš, ten měl o Darinu zájem, když ležel jako pacient na jejím oddělení. Ona si s ním ale jen tak pohrávala. Vážně brala jen ženatého inženýra Veselého, měli spolu domluvenou schůzku těsně před vraždou. Na ni už ale Darina údajně nepřišla. Pochybnosti policie vzbuzuje i řidič sanitky Matějka, který byl před rokem vyšetřovaný kvůli podezření ze znásilnění. S ním Darina jezdila za pacienty v okolí Sušice.

Kruh nedůvěryhodných mužů se postupně zužuje a nakonec v něm zbyde jediný – vrah.

 

6. díl – Hajný, který zmizel
Obvodní oddělení policie Kašperské Hory pátrá na základě anonymu po hajném Polcarovi – byl údajně zavražděn a jeho milenka Anna Kobzová s ním. Hájovna je prázdná, v nedaleké obci Stará Hůrka se neví, kde hajný je, zmizela i Kobzová. Policisté se dozvědí, že Polcar je chlap, kterého mají ženy rády a on je také. Kobzová je jen jedna z jeho milenek, hajný jich má spoustu. Tím má i řadu nepřátel, především z řad jejich manželů. Policisté je prověřují jako nejvíc podezřelé. Když hajného po nějaké době najdou zastřeleného v lese, musí vyšetřit, jestli je mezi nimi ten, kdo střílel.

Anonym nemá ve všem pravdu, Anna Kobzová žije a ukrývá se na druhém konci Šumavy. Vrahem hajného je podle ní Antonín Slezák, se kterým Kobzová nějaký čas žila. Porval se s Polcarem, který ho obvinil z pytláctví. Kobzová měla strach, že ze žárlivosti zabije i ji, proto od něho utekla. Podezřelý je také hostinský Horejš, pomáhal Slezákovi s pytláctvím a jeho manželka byla Polcarovou milenkou. Silný motiv má cestář Vojta Sláma, kterému hajný těsně před svatbou svedl nevěstu. Sláma se přizná, že otrávil Polcarovi psa, ale mohl zajít i dál…

 

7. díl – Vražda u plavebního kanálu
V plavebním kanálu u Srní je nalezena mladá recepční z hotelu na Modravě, Romana Hanáková. Neutopila se, předtím ji někdo udusil.

Jana, poručík Sedláček a policisté z Kašperských Hor zahájí pod vedením majora Koutného rozsáhlé vyšetřování. Postupně prověřují všechny podezřelé. Vyšetřovatelé uvažují i o vraždě bez motivu, Romana se u plavebního kanálu mohla potkat s někým neznámým a skončilo to náhodnou vraždou…

Kašperští policisté však musí řešit ještě jeden případ. Jistý Čech se pod falešným jménem snaží prodat Bavorskému muzeu vzácná umrlčí prkna. Jde o raritu Šumavy. Pokud někdo v šumavské chalupě zemřel, položili nebožtíka na prkno mezi dvěma židlemi. V zimě, když chalupa zapadala sněhem, pak ležel někdy celé měsíce. Jde o mezinárodní případ. Major Koutný prosí o vyřešení, Jana Vinická tuto výzvu samozřejmě přijme…

 

8. díl – Žena, která odešla před obědem
Zdena Provazníková vaří sobotní oběd a její manžel Michal v klidu štípe dříví za domem. Pak Zdena vyjde v pantoflích na silnici před jejich dům v malé šumavské obci Javorná – a od té chvíle záhadně zmizí. Vzápětí se ukáže, že zpronevěřila dvacet šest miliónů z advokátní kanceláře v Klatovech, kde byla zaměstnaná jako sekretářka. Jana Vinická a policisté z Kašperských Hor vyšetřují její podivné zmizení. Vypadá to, že s penězi utekla do ciziny. Po intenzívním pátrání ale najdou její tělo, byla zavražděna. Kam se však poděly peníze?

Podezřelých je hodně, Zdena Provazníková totiž spekulovala se svými pozemky z restitucí. Přihlásila se k nim teprve nedávno, jde o drobné části polí a luk se zástavbou. Provazníková chtěla po současných majitelích statisícové částky za pozemek pod jejich domy a vyhrožovala, že jim je jinak nechá zbourat. Přiváděla je do zoufalé finanční situace, někteří vyhrožovali, že se pomstí, ale Provazníková byla neústupná. Motiv má také Michal Provazník, i když zmizení sám ohlásil na policii. Má vztah s JUDr. Hladíkovou, přitažlivou spolumajitelkou advokátní kanceláře, kde jeho manželka pracovala…

Kašperští policisté budou v tomto díle řešit ještě jeden případ. Mimozemský fantom se stává postrachem okolí a především řidiči zásilkových vozů by se měli mít na pozoru…


Připomeňte si to nejlepší ze seriálu Policie Modrava: Který případ vás nejvíc zasáhl?