HEREC VÁCLAV KOPTA:´25 let jsem byl uzavřený ve své ulitě, ale nelituji toho!´ Teď ho čeká role v Modravě

Aktualizováno 20.10.2017


Václav Kopta se poprvé představil jako machr ve slavném filmu Sněženky a machři, ale pak se o něm mnoho let nevědělo. Nejen o hraní, ale i o hudbě a o životě je následující rozhovor.

Policie Modrava

Václav Kopta byl v mládí spíše typ Hamleta – světlá pleť, protáhlé tvary, blonďaté vlasy a věčně melancholický výraz. Jeho role v prvních Sněženkách a machrech ho proslavila a měla ho odrazit ke světlejším zítřkům. Bohužel pak po dlouhých 25 let nedokázal překročit stín Radka Převrátila. Ironií osudu je, že druhé pokračování mu opět otevřelo dveře do českého hereckého rybníčku. Za tu dlouhou dobu se pořádně změnil. Co vůbec dělal? Uzavřel se do pražského divadla Semafor, kde svou hrou na piano zaujal divadelního režiséra a hudebníka Jiřího Suchého!

Takže jste se věnoval převážně hudbě. Kdybyste si měl v životě zvolit jenom jedno, tedy hudba, nebo herectví, co byste si vybral?
„Podívejte se, já jsem jako Ferda Mravenec. Dlouhá léta jsem se živil jenom textováním a napsal jsem spoustu písniček a mnoho muzikálu s Petrem Vaculíkem. Takže těch řemesel mám opravdu hodně a vůbec bych si nevybíral. Já jsem rád, že mi pán bůh namíchal tolik talentů. Takže kdyby mě přestalo filmovat, točit a hrát divadlo, tak si mohu sednout k piánu. Mám teď i novou kapelu postavenou z profesionálních muzikantů, takže se mohu živit i muzikou. A kdyby mě omrzelo i muzicírování, tak bych se mohl živit skládáním a textováním. Takže já nemám žádný priority a jsem rád, že si v životě mohu vybírat mezi tím vším. Mám docela pestrý život a sedím na tobogánu, který mě baví.“

Zdroj: TV Nova

Václav Kopta si zahrál v několika oblíbených českých filmech i seriálech. Namátkou hrál v Okresním přeboru pana Kroba nebo ve filmu Občanský průkaz si zahrál policistu Pačesa. Preferuje spíše filmy, nebo seriály?

„Jsou to poměrně dost odlišné profese. Pokud filmujete, tak se musíte obrnit ohromnou trpělivostí. A pokud filmujeme Ulici jsme schopní za jeden den natočit 12 nebo 13 obrazů, tak u filmu se musíte smířit s tím, že za tu samou dobu zvládnete tak 3 nebo 4 záběry, nikoliv obrazy. Film vyžaduje velkou trpělivost a často mě to přivádí k šílenství, protože se někdy mohu domnívat, že by to šlo udělat rychleji. Všechno se musí točit vícekrát. proto si myslím , že pro netrpělivé lidi jako jsem já, je pohodlnější točit seriály. Zase je fakt, že když se film povede a je plný kinosál, diváci se baví, tak zapomenete na všechny pročekané hodiny a jste rád, že jste u toho mohl být.“
Zdroj: TV Nova

Má ale ve svém životě nějakou roli, které si považuje a kterou měl nejraději? Ať už se jedná o divadlo, film nebo seriál?
„Já to moc neprožívám. Mně sice všichni připomínají toho unylého Radka Převrátila ze Sněženek a machrů. Já jsem za tu roli vděčný, protože tam jsem vzniknul a díky té roli mě znají snad úplně všichni. Ale že bych vám řekl, že jsem na svůj herecký výkon v tom filmu pyšný, tak to tedy nejsem, protože teď zpětně mně to připadá unilé a ospalé. Ale asi to je nejdůležitější role v mém portfoliu. Akorát bych byl nerad, abych byl doživotně spojován s touto rolí. Zasvětil jsem život divadlu a hudbě, ale asi by mě naštvalo, kdyby si mě lidé pamatovali jenom díky Radkovi. Snažím se dělat hodně pro to, aby se mě lidé nespojovali jenom s touto osudovou rolí.“
Zdroj: TV Nova

Film o zimní lyžařském kurzu byl natočen v roce 1983, tehdy 17letý student Pražské konzervatoře netušil, jak zlomový film to pro něj může být. Jenomže pak následovaly dva filmy Zelená léta a Noc smaragdového měsíce a dál nic. Necítil se Václav odstrčený a opomíjený?
„Nezapomínejte, že jsem tenkrát dělal všechno, abych se tak cítil. Nikam jsem nechodil a nikde jsem neměl svoje fotky. Prostě jsem se na to vykašlal a zaměřil se na jiný způsob života. Skládání hudby a hraní v divadle Semafor. To mi stačilo, abych byl spokojený člověk. A nebýt pokračování Sněženek po 25 letech, tak pánbůh ví, jestli bych nezůstal sedět v ulitě, ve které jsem byl. Já jsem to tak nevnímal, nebyl jsem tolik ambiciózní a myslel jsem si, že je to tak správně. A nenapadlo by mě ve snu, že v 52 letech budu mít tolik práce a nabídek. Herec buď leží nebo běží, nic mezi tím není. Takže já jsem to proležel a teď běžím. Rozhodně jsem ale nestrádal.“
Zdroj: TV Nova

Prožil i studentskou lásku, která s věkem nezrezavěla. Svoji manželku Simonu Vrbickou potkal již během studentských let na Pražské konzervatoři, kde oba studovali hudebně dramatický obor. Jak se spolu seznámili?

„My jsme byli spolužáci již od prvního ročníku a začali jsme spolu chodit někdy v sedmnácti letech a přes různé peripetie, rozchody a všelijaké krize jsme pochopili, že nás vztah je pevný a konzistentní a že to je ta nejlepší varianta. Dnes jsme spolu šťastně 33 let.“
Zdroj: Nova.cz

Společně mají dvě dcerky Františku a Janu a dle Václavových slov je nejšťastnější táta na světě. Je rád, že má právě dcery, protože jak sám říká s úsměvem: „Jsou chytřejší, rozumnější a je s nimi větší sranda.“

Co Václav Kopta chystá pro své diváky a fanoušky dál? 20. září měla premiéru divadelní hra Dvě noci na Karlštejně v Kalichu, kde hraje hlavní roli Borise. Nedávno dotočil pohádku Čertí brko, která bude mít premiéru příští rok a v plánu je další film i seriál, kde bude hrát hlavní roli. Rozhodně nezahálí! 

Fanoušci kriminálních seriálů se již tuto neděli 24. září mohou těšit na Václava v trochu neobvyklé roli záchranáře na obrazovkách TV Nova. Seriál Policie Modrava začíná už ve 20:15.


NEPŘEHLÉDNĚTE:

Chcete se stát členem vyšetřovacího týmu? Otestujte se a zkuste najít sedm rozdílů!
Chcete se stát členem vyšetřovacího týmu? Otestujte se a zkuste najít sedm rozdílů!


MUŽ MNOHA TALENTŮ: Václav Kopta není jen Rudolf Hložánek z Ulice. Věděli jste, čemu všemu se věnuje?
MUŽ MNOHA TALENTŮ: Václav Kopta není jen Rudolf Hložánek z Ulice. Věděli jste, čemu všemu se věnuje?


VIDEO: Výbuchy smíchu a jeden fórek za druhým! Jak si ze sebe utahují představitelé Simony a Rudolfa?
VIDEO: Výbuchy smíchu a jeden fórek za druhým! Jak si ze sebe utahují představitelé Simony a Rudolfa?

Maci/nova.cz