VIDEO: Jak štáb potrápilo počasí a co extrémního filmaři prožili? Režisér Policie Modrava odhalil zákulisí!

Aktualizováno 05.10.2017


Chystá se třetí řada Policie Modrava? A kdo je na place největší vtipálek? Podívejte se, co o natáčení seriálu prozradil režisér Jaroslav Soukup!

Policie Modrava

Známého českého režiséra Jaroslava Soukupa není třeba představovat. Vždyť natočil dnes již legendární snímky jako Discopříběh, Kamarád do deště nebo Pěsti ve tmě! Ve speciálním rozhovoru prozradil, jak se mu točilo na Šumavě. Hned na začátku popsal, jak probíhá výběr lokací pro natáčení:
„Pro všechny ty nové díly, které uvidíte, co se odehrávají teď v létě, jsme hledali lokace od ledna do dubna, někdy i do května. Nejvíc nás potrápily lokace k dílu Případ u Dračí skály, který se původně jmenoval jinak (ale děj byl samozřejmě stejný). Dlouho jsme totiž hledali skály, kde by se dalo natáčet. Dračí skály skutečně existují – najdete je u Paštěckého mostu, kousek od Čeňkové pily. Můžete je vidět hned ze silnice – jsou totiž obrovské, asi třicet metrů vysoké, a tak jsem je hned zavrhl s tím, že se tam točit nedá. A tak jsme putovali Šumavou asi měsíc a půl a hledali jsme skály, kde by se dalo točit, a nenacházeli jsme – buď se nám nelíbily, nebo přístup k nim byl velmi obtížný. Po měsíci a půl už jsme byli dost rozladění, protože jsme nenašli nic. A pak jsme o tom pověděli místnímu lesákovi Pavlu Bělochovi, který znovu navrhl Dračí skály. Namítali jsme, že se tam nedá točit, že jsou moc vysoké a špatně přístupné, na což nám lesák nabídl, že nás tam zaveze. Ke Dračím skálám jsme se nakonec nejeli z hlavní silnice, přijeli jsme tam zezadu, ze strany, jak jsem je vůbec neznal. A ve chvíli, když jsem je viděl, tak jsem pochopil, že je to ono!

Zdroj: TV Nova

Stalo se někdy, že by se kvůli počasí nedalo točit, přeci jen, natáčení v nevyzpytatelné šumavské přírodě muselo být... nu, nevyzpytatelné. Obzvláště co se týče počasí. Jaké extrémní situace štáb prožil?
„Samozřejmě, na Šumavě se extrémním situacím člověk nevyhne, to počasí se tam neustále mění. Když točíte tak rozsáhlý seriál, tak si nemůžete dovolit nenatáčet. Takže i když prší, fouká nebo sněží, tak my točíme, protože jinak by se ten seriál nedotočil. Točíme za každou cenu. Třeba když jsme točili první díly první série v roce 2013, tak to byla katastrofa – byl červen a na Šumavě bylo pouhých +2C stupně nad nulou, pršelo a občas do toho lítal i sníh. Trvalo to dlouhých deset dnů. Říkali jsme, jestli to vůbec přežijeme. Nakonec se počasí uklidnilo. K těm extremním situacím patří třeba zkušenost, když jsme v létě měli točit utopení mladé ženy. Jenže zrovna byla vedra a vody v té Otavě moc nebylo – vypadalo by to zkrátka směšně, kdyby se někdo utopil v dvaceticentimetrové „hloubce“. Museli jsme povolat bagr, aby řeku v místě natáčení prohloubil alespoň o půlmetrů. Den nato začalo pršet, napršelo fakt hodně, Otava se rozvodnila a v námi vyhrabaném místě už byla hloubka přes dva metry. Což bylo marné a museli jsme operativně natáčet v jiném místě.
Jinak jsme točili i několik nebezpečných scén, třeba scény s automobilovými nehodami, to ale odjezdil profesionální kaskadér ve speciálně upraveném autě. Takže, i když jsme všichni trnuli, tak on to zvládl skvěle a bez problému.“

 

Hrají v seriálu také místní obyvatelé?
„Samozřejmě, že hrají, objevují se hlavně v komparzech, často jsou to členové nějakých spolků. Někteří jsou opravdu výborné a osvědčili se. Ten seriál je totiž postavený na tom, aby tam byly (pokud možno) neznámé, neokoukané tváře. Na to jsem sázel. Samozřejmě, s takovými herci je pak více práce, než s profesionály jako je Soňa Norisová nebo Jaroslav Satoranský – těm stačí jen naznačit a oni to ihned udělají.“

 

Jak dlouho trvá napsat scénář k celé sérii a jak dlouho trvá samotné natáčeni?
„První série měla šestnáct dílů. Průměrně ten jeden scénář včetně schválení trvalo napsat měsíc a půl. Bylo to dost těžké, protože jsme to psali téměř dva roky u mě v bytě, v mé pracovně, která není moc velká a někdy to bylo svízelný. Řeknu vám jednu zajímavost – když píšete scénář, nesmíte jíst! Pokud si při psáni scénáře dáte oběd, tak je konec. Pak už vás nenapadne nic a nejraději by si člověk šel lehnout. Takže když jsme psali tu první sérii, tak jsme snědli neuvěřitelné množství polévek z pytlíků, dali jsme si k tomu rohlík a psali jsme dál. Ve výsledku se jeden díl píše asi měsíc a půl a točí se asi dvanáct dní.“

 

Jak se režisérovi pracovalo s hereckou legendou Jaroslavem Satoranským? A kdo je na place největší vtipálek? A čeká diváky třetí řada seriálu POlicie Modrava? Podívejte se na celý rozhovor!
 

Kriminální seriál Policie Modrava můžete sledovat každou neděli od 20:15 na TV Nova!

 

 

TO NEMUSELO DOPADNOUT DOBŘE: Soňa Norisová si přivezla na natáčení na Šumavu malý velký dáreček
TO NEMUSELO DOPADNOUT DOBŘE: Soňa Norisová si přivezla na natáčení na Šumavu malý velký dáreček

Nebezpečné natáčení seriálu Policie Modrava: Drama uprostřed skal!
Nebezpečné natáčení seriálu Policie Modrava: Drama uprostřed skal!