PROMĚNA Václava Kopty: V roli zatrpklého vraha a násilníka odhalil své temné já. Byl dokonalý!

Policie Modrava - Na scestí - 7
Zdroj: TV Nova

V sedmnácti zazářil v kultovní komedii Sněženky a machři a pak se za ním na 25 let zavřela voda, aspoň ta filmová a televizní. Seděl u piana v Semaforu, psal písňové a muzikálové texty. Dnes je zpátky a je ve velké formě! Naposledy si zahrál vraha v seriálu Policie Modrava, jak zvládnul pro něj neobvyklou roli?

Policie Modrava

Václavovi koluje v žilách umělecká krev. Je totiž synem textaře Pavla Kopty a vnukem básníka a překladatele Josefa Kopty, který je například autorem románu Hlídač č.47. Svoji nynější manželku Simonu Vrbickou poznal už při studiu na Pražské konzervatoři. Tam studoval hudebně dramatický obor. Byla to jeho první láska a vydržela dodnes. Společně vychovávají dcery Františku a Janu.

kopta
Zdroj: TN.cz

Sám sebe přirovnává ke strejdovi v bačkorách. První velká a osudová role Radka převrátila v kultovním snímku Sněženky a Machři přišla před 34 lety, hojně obsazovaný však začal být teprve nedávno. Zahrál si většinou komické role, jako byly školník v seriálu Gympl s (r)učením omezeným nebo role řidiče autobusu v sitcomu Okresní přebor. Vyzkoušel si také bolševické policisty, a to ve filmu Občanský průkaz nebo v seriálu Svět pod hlavou. Je známý rolí v seriálu Ulice. Vesměs hrál samé dobré postavy a když už hrál zápornou, tak byla v komediálním filmu. Tentokrát si ale vyzkoušel roli vraha. A to je, panečku, jiná káva.
Václav Kopta
Zdroj: Profimedia

Jak se vůbec Václav dostal k roli vraha?

Dostal jsem se k tomu tak, jak se herec dostat má! Byl jsem na řádném konkurzu, protože pan režisér Soukup je velký perfekcionalista. Takže jsem musel absolvovat jak herecké, tak kamerové zkoušky. A díky tomu, že jsem se mu do role vraždícího saniťáka líbil, tak mi do týdne zavolal, že jsem tu roli dostal!
110

GALERIE: Jak šel čas s Václavem Koptou

Zdroj: Nova.cz

Jak šel čas s Václavem Koptou - 7

Hodnocení:


Pro herce Václavova formátu je trochu zvláštní, že musel na konkurz. Jak se s tím vypořádal?

Máte pravdu, pro mě to není tak obvyklé. Většinou už dnes na castingy nechodím, protože lidi si mě spojují s mými rolemi, takže většinou vědí, že bych tu roli zvládnul. Takže obvyklé to není, ale mně to vůbec nevadí, naopak! Konkurzy k tomu všemu prostě patří. A pokud si pan režisér chce být naprosto jistý, tak má samozřejmě svaté právo poslat herce na zkoušky. Pro mě to je zadostiučinění, že jsem si tu roli zasloužil a nikdo nemůže říct, že jsem roli dostal protekčně.
Policie Modrava - 5. díl - Sestřička - 4
Zdroj: TV Nova

A jak si užil jednu z mála záporných rolí? Přeci jen vraha nikdy nehrál a ani záporné role. Namátkově si zahrál příslušníka veřejné bezpečnosti ve filmu Občanský průkaz. Je spíše známý jako herec, který umí vykouzlit úsměv i na tváři zatvrzelého škarohlída.
To víte, že pro herce, který je zvyklý hrát hodné strejdy, školníky a domácí kutily, tak najednou si zahrát takové monstrum, které znásilní nevinnou holku a ještě ji zamorduje, je něco nového. Je to sice pořádně děsivé, ale je to změna. Měl jsem dobrý pocit, že se mohu vyblbnout i v jiném konceptu, než jak mě diváci znají.
126

GALERIE: Policie Modrava - 5. díl - Sestřička

Zdroj: TV Nova

Policie Modrava - 5. díl - Sestřička - 9

Hodnocení:


A jak by popsal svojí postavu?
Byl to takový protipól zahrát tuto roli, ale musím vyzdvihnout práci scénáristů, režiséra vůbec celého štábu. Vymysleli skvělou postavu s minulostí. Zatrpklý, stárnoucí a tlustý strejda, kterému to doma asi neklape. A mladý holky se mu líbí. Slečna se o to také zapříčinila, protože ho dráždila. A moje postava to už to nevydržela a skončilo to takhle. Nemyslím si, že jsem hrál monstrum. Spíše jsem hrál člověka, který podlehl pudům.
Policie Modrava - 5. díl - Sestřička - 7
Zdroj: TV Nova

Tudíž role echt záporáka přišla poprvé a zatím naposledy v seriálu Policie Modrava, kde Václav předvedl doopravdy přesvědčivý výkon a nikdo nechtěl věřit tomu, že právě on je vrah. Chtěl by dál pokračovat v tomto trendu, nebo se spíše vrátit do starých kolejí humorných rolí? A je jednoduché hrát špatnou postavu?

Já jsem hlavně komik, mým životním úkolem je lidi bavit a rozesmávat je, ne je děsit svými podprahovými pudy. Já vždycky budu preferovat komediální žánr, než abych budil hrůzu. Mám radši, když se na mě lidi usmívají. A spousta herců používá takové klišé, že záporné role jsou jednoduché. Já si myslím, že nejdůležitější je, aby si vás diváci zapamatovali, nezáleží na druhu role. Musíte mít dar přirozenosti. Podstatou herectví je přesvědčit diváky, že se dívají na živou postavu, ne na kus papíru.
Policie Modrava - 5. díl - Sestřička - 1
Zdroj: TV Nova

A jak probíhalo samotné natáčení jeho očima? Jelikož pan režisér Soukup je známý perfekcionalista a sám Václav není příliš zběhlý v natáčení podobných situací.
Zajeli jsme na kraj kempu, který byl plný nic netušících lidí. A nejednou si všimli filmového štábu, a tak ze zvědavosti přišli a začali: Jé, to je Rudolf z ulice, děti pojďte se vyfotit s panem Koptou! A to bylo fajn, ale za deset minut se začaly ozývat moje explicitní výrazy. A pak už se nikdo fotit nechtěl. (smích) Celá scéna se hrála natvrdo a slečna si užila svoje. Sranda to moc nebyla, ty okamžiky, kdy si člověk uvědomí, že podobný případy se skutečně udály, tak mi do smíchu moc nebylo. Samozřejmě bych to uměl natočit jako komickou scénu typu Tele Tele, ale prostě bylo to dáno jinak. Všichni jsme byli disciplinovaní a natočili jsme to rychle.

Na nic podobného se ve skutečném životě Václav Kopta rozhodně nechystá, protože jak sám říká, má dobré srdce. Ovšem pokud ho chcete vidět v trochu netradiční roli, podívejte se na celý premiérový díl Policie Modrava na kanálu Nova Plus.

NEPŘEHLÉDNĚTE: 

Maci/nova.cz