Režisér Jaroslav Soukup promluvil o třetí řadě Policie Modrava: Je skutečně poslední?

Aktualizováno 12.08.2019

Jaroslav Soukup na natáčení Policie Modrava
Zdroj: TV Nova

Pětadvacet let sbíral Jaroslav Soukup, režisér a autor nejúspěšnějšího televizního seriálu současnosti, náměty pro dvaatřicet dílů. Posledních osm premiérových příběhů Policie Modrava mohou diváci sledovat na obrazovkách TV Nova od 1. září. Jak jejich natáčení probíhalo? Co během něj tvůrci prožili? S čím se museli vypořádat? A jsou tyto díly skutečně poslední?

Pane režisére, od natáčení třetí řady Policie Modrava,   uplynul celý jeden rok. Jaká vzpomínka na přípravu této
řady je nejsilnější?

To se dá těžko říct. Když natáčíte seriál přes čtyři měsíce, tak zažijete pestrou směsici událostí a z toho plynoucích pocitů – příjemných i opačných. Například se měla točit docela náročná
scéna v kempu. Scénář předepisoval krásný letní den, v kempu mnoho rekreantů, karavany, stany... Jenže v den natáčení nepřetržitě lilo od rána až do večera. Čekali tam herci z různých divadel, kompars atakdále. Natáčecí den stojí hodně peněz a produkce na mě tlačila, aby se točilo. Situace byla velmi napjatá, ale nepovolil jsem. Celá scéna se nakonec natočila bez problémů o tři týdny později. Ale podobných chvil jsme naštěstí zažili minimum. Spíš převažovaly ty příjemné.

Zdroj: TV Nova

Jak dlouho jste pracoval na vzniku těchto osmi dílů?
Se spoluautorem Miroslavem Vaicem jsme třetí řadu Policie Modrava začali psát začátkem března 2017. Od června do poloviny října 2018 jsme natáčeli na Šumavě, v Srní, v Kašperských Horách, Klatovech a mnoha dalších šumavských lokalitách. Celkem to bylo 96 natáčecích dní. Pak jsem se přesunul do Prahy, do střižny. Skončil jsem začátkem března 2019.

 

 

To je více než dva roky života. Dokážete spočítat, kolik času jste strávil přípravou všech dílů?
Zajímavé krimi náměty jsem sbíral dvacet, možná pětadvacet let. Pochopitelně jsem netušil, že z nich jednou bude Policie Modrava, ale líbily se mi, dával jsem si je stranou a vyplatilo se.

 

 

Když jste natočil první díly, věřil jste, že budou mít takový úspěch?
To nikdy nemůžete najisto vědět. Je úžasné, jakou popularitu seriál má. Nových osm dílů jsme psali devět měsíců, byla to tvrdá práce, protože už mi docházely vhodné náměty. Ale myslím si, že se nám to podařilo. Máme osm zajímavých příběhů, kolem kterých se vine vedlejší linie vztahů. Je v nich humor, tajemství, lidskost i šumavská příroda. To je mix, na který se lidé rádi dívají. Věřím, že je nové příběhy budou opět bavit.

Zdroj: TV Nova

Nejenom příběhy, ale také najít krásná i tajemná místa, na kterých příběhy rozehráváte, musí být náročné...
Ano, výběr lokací trvá několik měsíců. Některá místa už diváci dobře znají: policejní stanici v Kašperských Horách, pracovnu majora Koutného, chalupu pošťačky Válkové, patologii v Klatovech, ale s každým dílem se s novými tvářemi a novými herci dostáváme na nová místa. Pro tuto sérii jsme je hledali přibližně čtyři měsíce. Nejprve hledají architektka s lokační produkční a pak se k nim přidávám i já. Vyhledávání lokací pro natáčení mě baví, mám rád to objevování nových míst.

 

 

Které místo jste hledali nejobtížněji?
Chtěl bych poděkovat místním, kteří nám často pomáhají.
Vzpomínám si, jak jsme v minulé řadě hledali vhodné skály pro díl Případ u Dračí skály. Dlouho jsme nemohli najít ideální místo, až jeden lesák ze Srní nás navedl na Dračí skály u Otavy. Já je znám, ale z jiného pohledu, odzdola. Jsou to dvacet, třicet metrů vysoké a kolmé skály. Říkal jsem mu, že se to na nich nedá natočit. Ale on nás naložil do auta, odvezl nahoru za Svojše, kde skály začínají. Přijeli jsme tam a bylo to ono! Nakonec jsme po nich tenhle díl i pojmenovali.

Zdroj: TV Nova

 Všechna prostředí, ve kterých se Policie Modrava odehrává, jsou reálná. Žádný ateliér, žádné kulisy. Je to výhoda?
Pro autenticitu příběhu ano, pro samotné natáčení ne. Musíme si poradit s mnoha omezeními. Interiéry jsou většinou malé, do
některých se vešla jen část štábu, jsou stísněné a padáme
tam takzvaně přes sebe
.... Ale stojí to zato. V exteriérech nás občas trápí počasí a letadla.... Na Šumavě je totiž poměrně
hustý letový koridor, motory letadel jsou dost slyšet. Děje
se to zpravidla pár vteřin před klapkou, ve chvíli, kdy máme
všechno nazkoušeno... Ale to jsou jen takové maličkosti.
Jsem moc rád, že celý seriál můžeme točit 170 km od Prahy
na Šumavě.

 

Jaký je režim natáčení?
Každý díl se natáčí 12 dní. Po natáčení přijdu domů a dělám
si přípravu na další den. Improvizace na place nemám rád. Díky přípravě natáčení odsejpá, je rychlé a produktivní. Proto jsme za celý seriál neměli ani jeden ztrátový den. Když jsme jednou, dvakrát nemohli kvůli počasí natáčet, tak jsme to pak dohnali jiný den. Na Šumavě jsme natáčeli čtyři sezóny což je čistých 384 natáčecích dní. A to už je pořádná porce tvrdé práce.

Zdroj: TV Nova
 

Počkejte, říkal jste, že přijdete domů. Myslel jste na hotel? Ne, to ne. Mám na Srní chatu, kde jsem po dobu natáčení
se svou ženou, herečkou Petrou Martincovou. Štáb i herci jsou většinou ubytovaní v nedalekém Hotelu Vydra.

 

 

Vaše žena se o vás pečlivě stará, prý vám navzdory cateringu i denně vaří do krabiček. Je to pravda?
Dělá mi svačiny. Při samotném natáčení moc nejím, protože
jídlo člověka otupí. To okamžitě poznám na hercích, když přijdou na plac po polední pauze. Jsou zpomalení, méně citliví. Já si dám „oběd-večeři“ až doma po natáčení. O obědové pauze prcháme s mým řidičem a kamarádem Jardou Lázníčkem co nejdál od štábu. Chci mít klid a trochu po tom několikahodinovém shonu odpočívat. Kdybych obědval v cateringu, jenom bych mezi jídlem odpovídal na dotazy rekvizitářů, kostymérů a maskérů.

Zdroj: TV Nova

Říkal jste, že už další řadu točit nechcete. Nebude vám tohle všechno chybět?
Není to v tom, že bych nechtěl pracovat. Je mi sice přes sedmdesát, ale necítím se duševně starý. Potíž je v tom, že momentálně nemám dobré příběhy. A zajímavý příběh potřebuji proto, aby mně bavilo natáčení a diváky zase bavilo se na ten příběh dívat. Ale nikdy neříkej nikdy... Třeba natočím ještě jednu řadu Modravy, kdoví...

 

Na první případ třetí řady Policie Modrava se můžete těšit už v neděli 1. září 2019 ve 20:20 na TV Nova.
 


Připomeňte si to nejlepší ze seriálu Policie Modrava: Který případ vás nejvíc zasáhl?